piątek, maja 18, 2012
   
Zoom

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej powołano Komitet Protestacyjno-Strajkowy

Jesteśmy zdeterminowani, by za wszelką cenę upublicznieniu JSW przeszkodzić! - mówi dla portalu wnp.pl Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW.
16 marca doszło do spotkania związków z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Jak ocenia Pan to spotkanie?

- Przedstawiliśmy warunki, których spełnienie jest, naszym zdaniem niezbędne, do rozpoczęcia dialogu w sprawie ewentualnego upublicznienia JSW. Uważamy, że przy prywatyzacji lub upublicznieniu spółki Skarb Państwa musi się zobowiązać do zachowania większościowego pakietu akcji: minimum 51 procent i potwierdzić to ustawowym zabezpieczeniem.

Jednocześnie w tej sprawie należy dokonać uszczegółowienia zapisów strategii dla górnictwa oraz dokonać zmiany w statucie JSW.

Musi nastąpić zabezpieczenie interesów pracowników kopalń i zakładów JSW, którzy są uprawnieni do otrzymania akcji pracowniczych. Żądamy przy tym zabezpieczenia interesów pracowników nieuprawnionych do otrzymania darmowych akcji spółki. Wnioskujemy też o wypłacenie ze środków finansowych spółki premii prywatyzacyjnej dla wszystkich pracowników i określenie wartości tej premii.

Co z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy?

- Przy zapowiadanej tak istotnej zmianie stosunków własnościowych niezbędne jest podpisanie w trybie natychmiastowym Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który będzie zawierał pakiet gwarancji pracowniczych, a w szczególności zatrudnienia, wynagrodzeń i gwarancji socjalnych.

Uważamy, że mówienie przez ministra Grada, iż upublicznienie akcji spółki nie jest procesem prywatyzacji - jest próbą ogrania i oszukania pracowników JSW. Odbieramy to tak, jakby JSW sprzedawano wraz z pracownikami, niczym mieszkania z lokatorami. Dawniej mówiło się o falandyzacji prawa, a teraz mamy do czynienia z degradacją prawa.

Minister Grad próbował nas przekonać, że częściowe upublicznienie akcji to nie jest proces prywatyzacyjny. Nie zgadzamy się z tym! Proces prywatyzacji rozpoczyna się już po zbyciu jednej akcji.

Stoimy na stanowisku, że bezwzględnie należy przestrzegać zapisów zawartych w strategii dla górnictwa, w której to rozpoczęcie procesu prywatyzacji - a upublicznienie JSW uważamy za taki proces! - wymaga akceptacji załóg kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Minister Grad nie ukrywa, że jest zdeterminowany, by wprowadzić JSW na giełdę.

- Jeżeli minister Grad mówi, że jest zdeterminowany do upublicznienia akcji JSW nawet bez zgody pracowników - to powiem, że my jesteśmy zdeterminowani, by za wszelką cenę temu upublicznieniu przeszkodzić!

W związku z tym 17 marca wspólna reprezentacja związków JSW powołała Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

Jego zadaniem będzie wypracowanie wspólnej strategii działania w najbliższym czasie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.


Na kopalniach JSW będą przeprowadzane masówki informacyjne. A na podstawie protokołu rozbieżności, z mediacji prowadzonych w ramach sporu zbiorowego, zostanie przeprowadzone referendum w kopalniach i zakładach JSW w sprawie podjęcia akcji protestacyjno-strajkowej.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

wnp.pl



Login Form